A macskák ellése általában gond nélkül zajlik. A nőstény félreeső, meleg helyet keres, ahol a szülés megindulásával egyidőben ásó mozdulatokat végez, közben pedig dorombol. Ezután légzése fokozatosan gyorsulni kezd, és megindulnak a méhösszehúzódások. A kiscicák 80%-a fejével és mellső lábaival előre jön a világra. A kölykök születéskor vakok és süketek.
Miután a kicsik a külvilágba kerültek, a gondos anya felszakítja a magzatburkot, hogy a kicsik levegőhöz jussanak. Miután távozik a méhlepény, a nőstény rendszerint elfogyasztja azt. Ebben semmiképp se akadályozzuk meg, mert a méhlepény létfontosságú anyagokat tartalmaz, amelyek a szülés után szükségesek az anya számára. Az anya a szülés után azonnal elkezdi a kismacskák tisztogatását, védelmét. Néhány nap múlva másik búvóhelyre költözteti a kicsiket. A kölyköket a nőstény a tarkójuknál ragadja meg és úgy szállítja, eközben a kicsik ösztönösen nyugton maradnak.
A kismacska az orrán lévő hőérzékelő receptorok segítségével találja meg anyja emlőit. A szoptatási periódusban minden cica ragaszkodik ugyanahhoz az emlőhöz, így elkerülik a vetélkedést. A tej folyását a mancsaival végzett dagasztó mozdulatokkal segítik elő. Ez a viselkedés néha a felnőtt macskákon is megfigyelhető. Azok a macskák, amelyeket túl korán, 8 hetes koruk előtt választották el az anyjuktól, felnőtt korukban is dagasztanak és ha ölbe veszik őket, megfigyelhető a szopási reflex, melynek során a macska a gazdi ruháját nyalogatja, szopogatja. Az első napokban a tejben található anyagok óvják meg a kicsiket a fertőzésektől.
Az ellés utáni néhány hét folyamán a kismacskák teljes mértékben anyjuktól függenek. Az anya nyalogatással ösztönzi a kinócsiket a húgyhólyag és a belek ürítésére, tisztán tarta, védi, melegíti és táplálja őket.
A macskák egyedül a párzás során kerülnek közeli kapcsolatba egymással, az apa nem vesz részt az utódok nevelésében, sőt akár veszély is jelenthet a kicsikre.
Öthetes korukra a kismacska felveszi a felnőttkori testartást, már nem nem botladozik, mozgása rendezetté válik és mindent igyekszik felfedezni, megvizsgálni. Ahhoz hogy szelíd és szocializált kismacskánk legyen, már a születés utáni héten kézbe kell venni a kicsiket és rendszeresen foglalkozni velük, hogy hozzászokjanak az emberhez.
|